Neuralink- realna czy futurystyczna fantazja

Rozwój sztucznej inteligencji to problem bardzo spolaryzowany. Z jednej strony AI przyczynia się do rozwoju naszej cywilizacji, a z drugiej powoli staję się dla nas zagrożeniem. Czy kiedyś otrzyma autonomiczną i niezależną świadomość? Na to pytanie twierdząco odpowiadali tacy geniusze jak Stephen Hawking czy Elon Musk, którzy nomen omen podpisali dokument, który nakazuje kontrolowanie badań nad rozwojem AI. Południowoafrykański wizjoner i milioner powiedział kiedyś, że jeżeli nie będziemy panować nad sztuczną inteligencją to skończymy jak koty domowe. Całkowicie podporządkowani maszynom. Z rozwiązaniem przychodzi Neuralink!

Co to dokładnie?

Oprócz wcześniej wspominanej kontroli, powstaje wiele wynalazków, które mają pomóc nam zrównać się maszynom. Jednym z nich jest tzw. Neuralink, a tak dokładnie to kilka projektów o tej samej idei. Jest to ultra-cienka siatka, którą można wstrzyknąć do naszego mózgu. Umożliwia ona, na razie tylko teoretycznie, połączenie się z internetem. A co za tym idzie, połączenie się z danymi w wszechogarniającej nas sieci informacyjnej. W mgnieniu oka, moglibyśmy ściągnąć do naszego mózgu potrzebną wiadomość, przetłumaczyć zdanie z nieznanego nam języka lub wykonać szybko obliczenie. Brzmi futurystycznie? Jednak przy rozwoju nauki i techniki, ten pomysł wydaje się bardzo realny za jakieś 20-25 lat, twierdzi Ray Kurzweil, wizjoner i geniusz technologiczny. Do ów rozwoju przyczynia się również Google czy Nikolas Kairinos, który w ubiegłym miesiącu rozpoczął współprace z amerykańskim przedsiębiorstwem

Czy Neuralink ma jakieś wady?

Tak jak w przypadku AI, to rozwiązanie również może okazać się niebezpieczne. Wyobraźmy sobie, że nagle stajemy się atakiem swojego rodzaju bio-hakera. Czy jest on w stanie zainstalować w nas wirusa? Wykraść dane? Kontrolować nami? Mimo, że na te pytania na razie odpowiedzi nie dostaniemy, to w bardzo prosty sposób obrazują one potencjalne zagrożenia. Co jeżeli państwa autorytarne zaczną używać Neuralink do sterowania ludźmi? Wychodzi na to, jak tak na prawdę ze wszystkim, że będziemy zmuszeni odnaleźć złoty środek. Implementacja Neuralink jest nieunikniona, kwestia jednak leży w sposobie użytkowania tego futurystycznego (jeszcze) rozwiązania.

Obrazek przedstawia Elona Muska- jednego z pionierów Neuralink na tle połączeń, które mają symbolizować Neuralink

Wikipedia o Neuralink

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *